Warning: Use of undefined constant ا - assumed 'ا' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rasisdar/public_html/mag/wp-content/themes/disto/functions.php on line 936
چگونه باید به کودکانمان آموزش دستشویی رفتن دهیم؟ | مجله اینترنتی راسیس دارو
چگونه باید به کودکانمان آموزش دستشویی رفتن دهیم؟

چگونه باید به کودکانمان آموزش دستشویی رفتن دهیم؟

در مطلب زیر به نحوه آموزش صحیح دستشویی رفتن به کودکان اشاره می کنیم.

پس با راسیس دارو همراه باشید!

یافتن بهترین زمان شروع آموزش دستشویی به کودک کار سختی می باشد.

اما به طور کلی، کودک قبل از آموزش دیدن ، باید هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی بایستی آماده باشد.

زمان آمادگی دستشویی رفتن، برای هر کودک یکسان نخواهد بود. زمانی می توانید این آموزش را آغاز کنید که علائم جسمی و عاطفی لازم را در کودکتان مشاهده کرده باشید.

اتفاقاتی که در خانواده شما رخ می دهد، در این مرحله بر فرزند شما تأثیر می گذارد. توصیه نمی شود که در زمان تغییر خانواده ، مثلاً هنگام حرکت ، کودک جدید یا طلاق ، آموزش دستشویی رفتن را انجام دهید.

 

بیشتر کودکان آمادگی جسمی لازم برای آموزش را به دست آورده اند، ولی آمادگی عاطفی لازم را برای آن به دست نیاورده اند.

به علاوه فرزند شما باید بخواهد که از توالت استفاده کند و مایل به همکاری با شما باشد. او حتی ممکن است در مورد “پسر بزرگ” یا “دختر بزرگ” بودن صحبت کند و به جای پوشک، لباس زیر بپوشد. معمولاً اگر کودک شما در مرحله ای باشد که پاسخ خودکار به هر درخواست “نه” باشد ، آموزش به خوبی پیش نمی رود.

چه مدت طول می کشد تا فرد آموزش رفتن به توالترا ببیند؟

کودک هنگامی که می داند وقت آن رسیده است که به دستشویی برود ، می تواند تحت آموزش رفتن به توالت قرار بگیرد و  بتواند با کمک از دستشویی استفاده کند. میانگین زمان لازم برای این کار ۳ ماه است. دختران معمولاً کمی زودتر از پسران می توانند تحت این آموزش قرار گیرند.

 

فرزند شما احتمالاً بعد از حرکات روده تا سن ۴ یا ۵ سالگی در تمیز کردن نیاز دارد. او ممکن است در حدود ۵ یا ۶ سالگی برای استفاده از دستشویی های ناآشنا مانند دستشویی های عمومی ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشد.

 


خرید محصولات مادر و کودک از داروخانه آنلاین راسیس دارو با قیمت مصوب و ارسال رایگان درب منزل


اگر فرزند من مقاومت کند چه می شود؟

اگر فرزند شما در برابر استفاده از توالت مقاومت کند ، احتمالاً او هنوز برای شروع آموزش آماده نیست.

برخی اوقات اختلال در آموزش یا تأخیر در نتیجه استرس یا تغییرات عمده در امور روزمره ایجاد می شود. همچنین ، کودکی که به خوبی تحت آموزش گرفته، ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به صورت ناگهانی دچار مشکل شود.

این بخش یک قسمت از آموزش می باشد. بهتر است وقتی کودک شما درگیر پذیرش و در یک محیط پایدار است ، آموزش توالت را شروع کند یا از سر بگیرید.

تجربه آموزش دستشویی رفتن کودک شما باید مثبت باشد. اگر این پروسه آموزش به یک نبرد یا تنش تبدیل شد ، بهتر است مدتی به حالت تعلیق در بیاید. اگرچه ممکن است شما برای آموزش توالت آماده باشید ، ولی امکان دارد فرزند شما اینگونه نباشد.

آمادگی جسمانی:

کودک وقتی از نظر جسمی توانایی کنترل بر عضله روده و مثانه را کسب کرده باشد ، از نظر جسمی قادر به آموزش است که این موضوع به ندرت قبل از سن ۱۸ ماهگی اتفاق می افتد.

 

بخوانید:  چه رابطه ای بین عرق کردن و سوزاندن کالری وجود دارد؟

برخی از علائم اساسی مبنی بر اینکه کودک شما به کنترل روده و مثانه دست یافته است، موارد زیر را شامل می شود:

-حرکات روده در یک برنامه منظم و تا حدودی قابل پیش بینی اتفاق بیفتد.

-حرکات روده در طول شب رخ ندهد.

-پوشک ها غالباً بعد از بیدار شدن از خواب کوتاه یا حداقل پس از مدت ۲ ساعت خشک می شوند.

-تغییر حالات صورت و چمباتمه زدن در کودک نشانه شروع ادرار یا مدفوع در وی می باشد.

همچنین کودک شما باید توانایی درآوردن لباسش را کسب کرده باشد همچنین او باید بتواند در حد برقراری ارتباط صحبت کند تا در مورد لزوم استفاده از توالت با شما بتواند ارتباط برقرار کند.

 

آمادگی عاطفی:

کودک شما از چند طریق آمادگی عاطفی را برای آموزش دستشویی رفتن نشان می دهد:

 

  • به شما بگوید که پوشک او کثیف است و از شما بخواهد که آن را تعویض کنید.
  • مشتاق باشد که بخواهد و بتواند از دستورالعمل های ساده پیروی کند.
  • به شما بگوید که او می خواهد از توالت استفاده کند یا به جای پوشک تمایل دارد لباس زیر بپوشد.
  • دوست دارد که مرتب و تمیز باشد. بسیاری از کودکان دوره ای را می گذرانند که دوست دارند نظافت و نظم داشته باشند.
  • وقتی سایر اعضای خانواده از دستشویی استفاده می کنند ، او نیز به استفاده از آن تمایل نشان دهد.

مراقب باشید که از آمادگی فرزندتان، پس از اینکه یکی یا دو تا از موارد ذکر شده را نشان داد بیش از حد هیجان زده نشوید. یک کودک ممکن است در مورد استفاده از دستشویی دچار هیجان شود و سپس خیلی سریع علاقه خود را به استفاده از آن، از دست بدهد.

تأخیر در آموزش توالت:

این که کودک شما با آموزش توالت به خوبی رفتار کند و ناگهان دچار مشکل شود، کاملا طبیعی است.

به عنوان مثال، کودکتان ممکن است سعی کند مدت طولانی آن را نگه دارد یا بخواهد دوباره پوشک استفاده کند ولی این بدان معنا نیست که تلاشهای شما شکست خورده است، بلکه این بدان معنی است که شما باید کمی در تمرین آسان تر برخورد کنید.

استرس حاکم در محیط  خانه می تواند در آموزش توالت رفتن کودک اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال، مشکلات آموزش دستشویی رفتن، می تواند مربوط به ورود کودک جدید ، هر گونه تغییر به عنوان مثال در محیط مهد کودک، درگیری خانوادگی، بیماری یا مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده باشد.

در صورت ابتلا به بیماری ، ممکن است عادت توالت رفتن کودک نیز تحت تأثیر قرار گیرد ، به خصوص مواردی که مدت زمان بهبودی طولانی باشد.

بعضی اوقات کودک شما با ممکن است در این زمینه به علتی که شما از آن بی خبرید با شما همکاری نکند.

سعی کنید از سمت دوستان و خانواده کودک را وادار کنید که زود آموزش ببیند. والدین اغلب احساس می کنند که فرزندشان باید در یک سن خاص آموزش ببیند. اگر در روند آموزش اجبار و زور اعمال نشود، شما و فرزندتان نسبت به روند آموزش کمتر ناامید خواهید شد و احتمالاً تجربه خوبی نسبت به روند این آموزش خواهید داشت.

واکنشهای منفی معمولاً کمکی نمی کنند. کودکان در طی مراحل آموزش توالت رفتن نیاز به تمجید و تشویق مکرر دارند.

 

بخوانید:  نوشیدنی های ورزشی

سنجش میزان موفقیت:

شما زمانی متوجه می شوید که کودکتان استفاده از توالت را آموخته است که با کمک کمی قادر به استفاده از نوع توالت (گلدان) ای که در اختیار شما قرار می دهد است. این روند از هفته ها تا ماه ها طول می کشد. هر کودک متفاوت است. اما بیشتر کودکان در حدود ۳ سال یا کمی بعد از آن با موفقیت آموزش می بینند (معمولاً دختران چند ماه زودتر از پسران آموزش می بینند). فرزند شما ممکن است هنوز هم اکنون و پس از آن ، مانند پاک کردن ، تا ۴ یا ۵ سالگی به کمک نیاز داشته باشد. ممکن است در هنگام استفاده از توالت در حمام ناآشنا مانند حمام عمومی تا ۵ سالگی به کمک و اطمینان خاطر نیز کمک کند. یا ۶

 

بیشتر کودکان تحت آموزش توالت ، گاه به دلیل اینکه حواس پرت می شوند ، شلوار خود را در طول روز مرطوب یا خیس می کنند. به عنوان مثال ، کودک شما ممکن است نیاز به حمام را نادیده بگیرد زیرا او نمی خواهد زمان بازی را قطع کند. این تصادفات ممکن است رخ دهد تا زمانی که فرزند شما ۵ ساله باشد. استرس همچنین می تواند باعث شود کودک به خیس کردن شلوار خود بازگردد.

 

اکثر کودکان گاهی اوقات بعد از استفاده از توالت در طول روز ، شب را تا ۱۲ ماه تخت خیس می کنند. بسیاری از افراد ۳ ساله حداقل یک بار در ماه رختخواب را مرطوب می کنند. خیس شدن از خواب در شب حتی ممکن است به طور پراکنده در سن مدرسه اتفاق بیفتد.