آیا مکمل ها و ویتامین های تاریخ گذشته قابل مصرف هستند؟

آیا مکمل ها و ویتامین های تاریخ گذشته قابل مصرف هستند؟

در این مقاله قصد داریم درباره این که آیا مکمل ها و ویتامین های تاریخ گذشته قابل مصرف هستند؟ صحبت کنیم. با راسیس دارو همراه باشید!

در ادامه به شما خواهیم گفت در رابطه با تاریخ گذشته مکمل‌ها و و یتامین های موجود در منزل چه تصمیم صحیحی را اتخاذ نمایید.

قوانین تاریخ انقضا مکمل ها

تاریخ انقضا یک الزام قانونی است که توسط اداره غذا و دارو آمریکا یا همان FDA ثبت شده است و رعایت آن برای تمامی شرکت‌های داروسازی جهان الزامی می باشد.

این تاریخ مدت زمانی را که تولید کننده دارو می‌تواند خواص و ایمنی کامل دارو را تضمین نماید را به‌عنوان تاریخ انقضا در نظر گرفته است. اما تحقیقات نشان داده ۹۰ درصد بیش از ۱۰۰ نوع دارو چه داروهای بدون نسخه و چه داروهای تجویز شده حتی تا ۱۵ سال بعد از تاریخ انقضای خود نیز قابل استفاده هستند.

در رابطه با تاریخ انقضا مکمل ها و ویتامین ها باید گفت مصرف آنها پس از اتمام تاریخ اقضا برای فرد ضرری ندارد اما از میزان اثرگذاری و مواد مفید داخل آنها کم می‌شود.

موارد زیر برای فرد مصرف کننده باید تضمین شود:

  • آنچه در برچسب مکمل ذکر شده است در محصول وجود داشته باشد.
  • نباید ترکیباتی که بر روی برچسب ذکر نشده است در محصول باشد.
  • محصول تا هر زمان که تاریخ انقضا داشته باشد منع مصرف ندارد.

عوامل موثر در تاریخ مصرف مکمل ها و ویتامین های موجود در منزل

دقت نظر داشته باشید عناصر موجود در مکمل‌های غذایی مانند ویتامین‌ها، اسیدهای چرب امگا ۳ و عصاره‌های گیاهی از همان لحظه تولید شروع به تجزیه شدن می‌کنند و این روند در طول زمان نیز همچنان ادامه دارد. که در این بین قرار گرفتن در معرض دما، رطوبت، نور و هوا می‌تواند این تجزیه شدن را تسریع بخشد.

همچنین برخی از ویتامین‌های گروه B که شامل اسید فولیک، ویتامین C و D و بتاکاروتن هستند، زودتر از دیگر مواد منقضی می‌شوند. در این خصوص تولید کنندگان با افزایش ۳۰ الی ۴۰ درصدی عناصر در زمان تولید نسبت به آنچه که بر روی برچسب آن درج شده است باعث می‌شوند تا پایان تاریخ مصرف، مکمل ها و وتامین های موجود همچنان ارزش غذایی کامل خود را حفظ کند.

ضمنا اضافه کردن عوامل خشک کننده مانند بسته‌های سیلیکا ژل روند منقضی شدن را با کاهش رطوبت‌، کند می‌کند. همچنین اضافه کردن لایه‌های پوششی به قرص‌های ویتامین باعث ماندگاری بیشتر آنها می‌شود.

آیا مکمل ها و ویتامین های تاریخ گذشته قابل مصرف هستند؟

چه مدت پس از تاریخ انقضا می توان داروها را مصرف کرد؟

مطالعات پژوهشگران روی انواع مختلف دارو با ترکیبات فعال متفاوت که ۲۸ تا ۴۰ سال از تاریخ انقضای آنها می‌گذشت نشان داد بسیاری از ترکیبات فعال موجود در آنها دست کم تا ۹۰ درصد خواص خود را حفظ می‌کنند.

توجه داشته باشید که اگر چند سال است که برخی مکمل‌ها را در قفسه داروهایتان نگه داشته اید، احتیاط کنید٬ آنها ممکن است به اندازه قبل موثر نباشند.

نحوه و زمان نگهداری مکمل ها پس از تاریخ انقضا به چه صورت است؟

برخی از عناصر پس از تاریخ انقضا خیلی سریعتر تجزیه می‌شوند. مکمل‌های پروبیوتیک که باکتری‌های زنده و مخمرها از این جمله‌اند. توصیه می شود این مکمل ها پس از منقضی شدن دور ریخته شوند.

به همین ترتیب، برای مکمل‌‍‌های روغنی که به صورت کپسول‌های ژلاتینی هستند مانند روغن ماهی، روغن کتان، روغن کبد ماهی کاد و روغن گل پامچال، این مکمل‌ها بسیار سریعتر از ویتامین‌ها و مواد معدنی که به صورت قرص هستند فاسد می‌شوند. وقتی تاریخ انقضا این مکمل‌ها سر رسید‌، آنها را دور بریزید.

طعم مکمل‌ها نیز جزو اولین مواردی است که پس از تاریخ مصرف‌، تغییر می‌کند. ویتامین C و مولتی ویتامین‌هایی که به صورت جویدنی هستند‌، معمولا پس از ۳ ماه از تاریخ انقضا طعم آنها تغییر خواهد کرد.

جهت جلوگیری از فاسد شدن زودرس مکمل‌ها، دستور العمل‌هایی که روی برچسب‌ها قرار دارد را مطالعه و به آنها عمل نمایید. ویتامین‌ها در بسته‌بندی اصلیشان و دور از دما و نور نگهداری شوند. بسته ژل سیلیکا را از بسته‌بندی خارج ننمایید.

همچنین بیشتر برندهای پروبیوتیک بهتر است پس از باز شدن درب آنها در یخچال نگهداری شوند تا روند انقضا کند شود.

 

بخوانید:  بیماری آدیسون چیست؟