Warning: Use of undefined constant ا - assumed 'ا' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rasisdar/public_html/mag/wp-content/themes/disto/functions.php on line 936
لاکسوژنین چیست؟ | مجله اینترنتی راسیس دارو
لاکسوژنین چیست؟

لاکسوژنین چیست؟

در این مطلب می خواهیم درباره لاکسوژنین توضیح دهیم.

پس در ادامه مطلب با داروخانه آنلاین راسیس دارو همراه باشید!

لاکسوژنین ترکیبی‌ می‌باشد که در فرم‌های مختلف به عنوان مکملی برای افزایش حجم عضلات به فروش می رسد. لاکسوژنین متعلق به دسته ای از هورمون‌های گیاهی به نام براسینو استروئید‌ها  می‌باشد، که دارای ساختار مشابهی همانند هورمون‌های استروئیدی حیوانی می‌باشد. در گیاهان، آنها باعث رشد بیشتر می شوند.

خرید آنلاین محصولات  مکمل ورزشی و بدنسازی  از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

اما لاکسوژن موجود در مکمل‌ها از یک استروئید گیاهی رایج تر به نام دیوسگنین تهیه می شود. در واقع، دیوسگنین به عنوان یک ماده خام برای تولید بیش از ۵۰% استروئید‌های مصنوعی از جمله پروژسترون، کورتیزون و تستوسترون استفاده میشود.

اگرچه اغلب آن را به عنوان یک ماده “ طبیعی “ تبلیغ میکنند، اما اکثر مکمل‌ها دارای لاکسوژنین نیستند، بلکه دارای یکی از مشتقات مصنوعی آن به نام ۵ آلفا هیدروکسی لاکسوژنین (لاکسوسترون) می باشند.

لاکسوژنین یک استروئید طبیعی موجود در گیاهان مختلف می‌باشد، اما اکثر مکمل‌ها دارای نوع مصنوعی آن به نام ۵ آلفا هیدروکسی لاکسوژنین و همچنین آلاینده‌های تست نشده می باشند.

در حال حاضر لاکسوژن به عنوان یک مکمل غذایی طبقه بندی شده است. اما به هر حال، مصرف آن در هر زمینه پزشکی‌ یا سلامتی مورد تائید واقع نشده است.

 

نکات مثبت در مورد لاکسوژنین :

 

  • به صورت رایج با دیگر مکمل‌ها به صورت ترکیبی‌ مصرف می شود.
  • دارای بازخورد‌های عمدتا مثبت
  • روی آن در کمک به درمان سرطان، دیابت و آسیب‌های بافتی تحقیقاتی‌ صورت گرفته است.
  • گزارش عوارض جانبی کمتری را نسبت به پروهورمون‌ها و استروئید‌ها توسط مصرف کنندگان دارد.

 

خرید آنلاین  مکمل ورزشی ، ویتامین ها ، مواد معدنی   از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

نکات منفی‌ در مورد لاکسوژنین :

 

  • پروفایل ایمنی ناکامل و دارای عوارض جانبی ناشناخته محتمل: 

لاکسوژن در تحقیقات حیوانی ایمن نشان داد. اما به هر حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که ایمنی آن در انسان‌ها را نیز تائید کرده باشد.

  • مکمل‌های کم کیفیت و تست نشده از آن
  • بدون تحقیقات بالینی و پشتوانه علمی‌ کافی:

لاکسوژنین توسط سازمان غذا و دارو آمریکا برای هیچ هدفی‌ مورد تائید قرار نگرفته است. اطلاعات موجود در مورد آن محدود، متناقض و در مجموع برای حمایت از مصارف پزشکی‌ در هر نوعی ناکافی می‌باشد. به دلیل کمبود تحقیقات در مورد آن، لاکسوژنین ممکن است دارای عوارض جانبی ناشناخته ای باشد.

مکانیسم عمل لاکسوژنین:

 

بخوانید:  انتخاب بهترین مولتی ویتامین

استروئید گیاهی:

بر خلاف باورعمومی‌، لاکسوژنین یک پروهورمون نیست. این ماده شبیه هورمون‌های جنسی‌ است اما از روش‌های دیگری عمل می‌کند. پروهورمون ماده ای است که از آن برای ساخت هورمون استفاده می شود.

 

لاکسوژنین یک استروئید گیاهی می‌باشد، چیزی شبیه هورمون‌های جنسی‌ انسان مشتق شده از کلسترول.

استروئید‌های گیاهی نظیر لاکسوژنین (براسینواستروئیدها) مشخصا باعث افزایش رشد در گیاهان می شوند، اما در مورد اثر آنها روی رشد انسان‌ها و حیوانات ابهامات زیادی وجود دارد.

لاکسوژنین چیست؟

لاکسوژنین چیست؟

آنها تنها به سطح سلول متصل میشوند و باعث ارسال سیگنالی به درون سلول مبنی بر افزایش عضله سازی می شوند و باعث فعال سازی یک پروتئین خاص می شوند که میتواند باعث بهبود عضله سازی و جلوگیری از تجزیه پروتئین‌های ماهیچه‌ها شود.

تصور بر این است که لاکسوژنین از طریق فعال سازی یک پروتئین آنابولیک و افزایش واکنش های سمپاتیک میتواند از رشد عضلات و چربی‌ سوزی حمایت کند.

تاثیرات آنابولیک:

لاکسوژنین به عنوان یک مکمل افزایش دهنده حجم عضلات برای ورزشکاران و بدنسازان فروخته می شود.

ترکیبات مشابه لاکسوژنین میتوانند باعث افزایش تولید پروتئین، عضله سازی و عملکرد فیزیکی‌ در حیوانات شوند. لاکسوژنین نیز ممکن است دارای همین اثرات آنابولیک مشابه باشد، اما تحقیقات کافی‌ برای تائید این موضوع هنوز انجام نشده است.

عوارض جانبی لاکسوژنین:

 

لاکسوژنین چیست؟

لاکسوژنین چیست؟

ناراحتی‌ معده

 

اختلالات کلیوی:

به دلیل احتمال بروز آسیب کلیوی، افراد دارای بیماری کلیوی باعث از مصرف لاکسوژن دوری کنند.

اسهال:

در دوز‌های بالا

تکررادرار:

در دوز‌های بالا 

لاکسوژنین چیست؟

لاکسوژنین چیست؟

سردرد:

مصرف کنندگان در دوز‌های خوراکی بالا (حدود ۲۰۰ میلی‌ گرم) گزارش سردرد را داده اند.

شوک:

در دوز‌های بالا

 

میزان مصرف:

دوز پیشنهادی معمولا ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز در یک دوره ۴-۱۲ هفته ای می‌باشد، که پس از آن مصرف این مکمل میبایست ۴ هفته قطع شود.

انواع فرم ها:

لاکسوژنین معمولا در فرم کپسول فروخته میشود. همچنین این ماده در فرم امولسیون مایع و کرم موضعی نیز عرضه میشود. هر سروینگ (۱ کپسول، ۰.۵ میلی‌ لیتر امولسیون مایع، یا ۲ میلی‌ لیتر کرم) دارای ۲۵-۱۰۰ میلی‌ گرم ۵ آلفا هیدروکسی لاکسوژن می‌باشد.