ضرورت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

ضرورت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

در این مقاله می خواهیم به اهمیت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری بپردازیم.

پس در ادامه مطلب با داروخانه آنلاین راسیس دارو همراه باشید!

امروزه با پیشرفت علم، بالا رفتن سطح آگاهی مردم و در دسترس بودن اطلاعات، مردم تا حد بسیار زیادی از نیازهای روزانه بدن خودآگاهی دارند. در بعضی موارد خاص حتی در صورت توجه به تغذیه، نیاز به مصرف مکمل‌های غذایی وجود دارد. یکی از این شرایط خاص بارداری محسوب می‌شود. می‌دانیم که تغذیه خوب پایه و اساس یک حاملگی سالم محسوب می‌شود. اگر مادر یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی نداشته باشد، حتماً دچار عوارض مربوط به کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی خواهد شد. خوشبختانه زنان از قبل از بارداری به دلیل شروع مصرف مکمل‌های غذایی مانع ایجاد بیماری‌ها و کمبودها در بدن خود و جنین خواهند شد.

دوران بارداری و نیاز بدن به ویتامین

در دوران بارداری نیاز به ویتامین‌ها و املاح معدنی افزایش می‌یابد، بنابراین برای اجتناب از عوارض احتمالی ناشی از این کمبودها، باید اطمینان حاصل شود که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی موردنیاز خانم باردار را تا حد زیادی تأمین کند. خصوصاً در شرایط که خانم باردار به دلیل ویار در این دوران قادر به مصرف غذاهای متنوع نباشد و یا به علت حاملگی‌های مکرر و به‌ویژه بافاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد، باید مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین را آغاز کند.

خرید آنلاین  مکمل ورزشی ، ویتامین ها ، مواد معدنی   از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

لازم است بدانید که به گفته وزارت بهداشت، در کشور ما بر اساس دستورالعمل کشوری، کلیه خانم‌های باردار از پایان ماه چهارم تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مولتی ویتامین مینرال مصرف نمایند. درصد بسیار بالایی از زنان با شروع بارداری مصرف مکمل‌ها را طبق نظر پزشک متخصص خود آغاز می‌کنند. این امر برای کاهش خطر بروز مشکلات در رشد کودک در هفته‌های اولیه بارداری است.

مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

بدن یک زن باردار به دلیل وجود جنین در بطن او، در شرایط خاص قرار دارد. یعنی برای تغذیه درست مادر و جنین باید به‌دقت تمام گروه‌های مواد مغذی در رژیم غذایی روزانه یک زن باردار قرار گیرد. اما متأسفانه در برخی مواقع به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد که در این شرایط مصرف روزانه مکمل مولتی ویتامین از علائم مربوط به کمبود ویتامین‌ها جلوگیری می‌کند.

جالب است بدانید که احتمال زایمان پیش از موعد در زنان بارداری که در دوره بارداری مکمل مولتی ویتامین مصرف می‌کنند، کاهش می‌یابد. مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری به‌طور آشکاری از خطر کم ‌وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری را کاهش می‌دهد. همچنین احتمال ابتلا به مسمومیت حاملگی در زنانی که مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری را در برنامه خود قرار داده‌اند ، کمتر از زنانی است که مکمل مولتی ویتامین مصرف نمی‌کنند.

ضرورت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

ضرورت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

عوارض کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوران بارداری

اگر به هر دلیلی بدن یک زن باردار در شرایط کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد، خطرات زیادی را برای مادر و جنین به دنبال دارد. برای مثال کمبود ویتامین D در زمان بارداری مشکلاتی مانند اختلال رشد، مشکلات اسکلتی، دیابت تیپ ۱، آسم و اسکیزوفرنی در جنین ایجاد می‌کند. کمبود ید در دوره بارداری تأثیر منفی بر تکامل جنین دارد. کمبود شدید ید می‌تواند منجر به مرگ جنین شود (سقط یا مرده زایی) و یا باعث عقب‌ماندگی شدید رشد ذهنی و فیزیکی شود.

کمبود کلسیم در دوره بارداری خطر پوکی استخوان مادر در سال‌های آینده را و البته خطر مسمومیت بارداری را نیز افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین‌ها ازجمله ویتامین‌های گروه B ، در سیر تکامل جنین اختلال ایجاد کرده و در موارد شدیدتر سقط‌جنین و یا زایمان زودرس را به دنبال دارد.

عوارض مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری و در دوران بارداری

در حال حاضر هیچ مطالعه‌ای صورت نگرفته است که نشان دهد مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری و همچنین در دوران بارداری برای مادر و نوزاد مضر باشد.

ضرورت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

ضرورت مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری

دوز مصرف مولتی ویتامین مینرال در زنان باردار

مادران باردار می‌توانند روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مولتی ویتامین مینرال مصرف نمایند. البته بعضی افراد مصرف مولتی ویتامین را مانند قرص فولیک اسید از قبل از بارداری آغاز می‌کنند که در آن صورت نیز روزانه یک عدد مصرف شود. باید بدانید که این مکمل غذایی تقریباً با هیچ دارویی تداخل ندارد. اما به دلیل وضعیت خاص و مهم دوران بارداری، قبل از مصرف هرگونه مکمل حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

خرید آنلاین محصولات  مراقبت از نوازد مادر و کودک   از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

نتیجه گیری

خوردن یک رژیم غذایی متنوع و سالم در دوران بارداری به شما کمک می‌کند تا بیشتر ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز خود را دریافت کنید. اما برای اطمینان از دریافت تمام مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری، مصرف مولتی ویتامین مینرال قبل از بارداری ، برای سلامت جنین و مادر بسیار مفید خواهد بود. دلیل اهمیت بالای دوران بارداری قبل از مصرف هرگونه قرص یا مکمل می‌بایست با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 

بخوانید:  تغذیه در ورزشکاران دیابتی باید چگونه باشد؟