Warning: Use of undefined constant ا - assumed 'ا' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rasisdar/public_html/mag/wp-content/themes/disto/functions.php on line 936
مصارف مولتی ویتامین ها | مجله اینترنتی راسیس دارو
مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

در این مطلب می خواهیم به برخی از مهمترین مصارف و فواید مصرف مولتی ویتامین ها بپردازیم.

پس در ادامه مطلب با داروخانه آنلاین راسیس دارو همراه باشید!

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

تاثیر مصرف مولتی ویتامین بر سلامت در دوران سالمندی:

با بالا رفتن سن، سوخت و ساز بدن کاهش یافته که این امر منجر به افزایش وزن می‌شود. اگرچه در این دوره باید کالری کمتری مصرف شود، اما نیاز به ویتامین و مواد معدنی افزایش می‌یابد. مصرف مولتی ویتامین به صورت روزانه در سنین بالا ضامن سلامتی بلند مدت آنها است.

خرید آنلاین محصولات  ضدکرونایی ، خرید ماسک  سه لایه پزشکی ، خرید الکل و مایع ضدعفونی کننده دست و محیط   از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

با بالا رفتن سن، حجم توده استخوانی کاهش می‌یابد و به منظور جلوگیری از پوکی استخوان باید کلسیم مصرف شود. همچنین در سنین بالا توانایی بدن برای تبدیل نور خورشید به ویتامین D کم شده و بدون ویتامین D جذب کلسیم نیز با مشکل مواجه می‌شود. ویتامین D برای جذب کلسیم از روده‌ها لازم است. با افزایش سن، بدن توانایی تولید ویتامین B12 را ندارد و ضروری است که این ویتامین به صورت مکمل مصرف شود. ویتامین B6 برای ساخت و تولید گلبول‌های قرمز خون و ویتامین B12 برای رشد گلبول‌های قرمز مورد نیاز است.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

اصلاح کمبود مواد مغذی ناشی از مصرف دارو و درمان با مولتی ویتامین:

مردان برای حفظ عضلات‌ و سلامت عمومی نیاز به پروتئین دارند. به خصوص اگر در حال بهبودی از بیماری یا جراحی باشد، نیاز به پروتئین بیشتر می‌شود.

خرید آنلاین محصولات  مراقبت از نوازد مادر و کودک   از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

همچنین در بعضی بیماری‌ها، توانایی بدن برای جذب مواد مغذی کاهش یافته و نیاز به مصرف مولتی ویتامین در این دوره ضرورت می‌یابد.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

مصرف مولتی ویتامین برای تقویت انرژی:

با کمبود ویتامین‌ها، بدن برای انجام کارهای ساده نیاز به تلاش بیشتری دارد که همین روند موجب خستگی و بیماری می‌شود. همچنین کمبود آهن باعث می‌شود در زمان ورزش و فعالیت جسمی احساس خستگی کنید. آهن برای تولید هموگلوبین در بدن لازم است، چرا که هموگلوبین اکسیژن را به نقاط مختلف بدن می‌رساند. به همین دلیل کمبود آهن سطح انرژی را پایین می‌آورد. انواع ویتامین گروه B برای انرژی بدن ضروری هستند. اگر در طول روز دائما احساس خستگی می‌کنید ممکن است سطح منیزیم شما کم باشد.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

حفظ قدرت عضله:

ورزش شدید و طولانی نیاز بدن به انواع ویتامین B را افزایش می‌دهد. این ویتامین‌ها به ترمیم آسیب عضلانی و کاهش سطح هموسیستئین کمک می‌کنند. ورزشکاران به احتمال بیشتری، دچار کمبود ویتامین D می‌شوند که کمبود آن بر عملکرد عضلانی و سلامت استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

بهبود خلق و خو:

کمبود ویتامین D موجب تغییر خلق و خو در افراد می‌شود. همچنین کمبود ویتامین D با افسردگی رابطه مستقیم دارد. با افزایش ویتامین D افسردگی کم شده و کاهش آن موجب بروز افسردگی می‌شود.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

مصرف مولتی ویتامین برای پیشگیری از آسم و آلرژی:

ویتامین‌های زیادی به مبتلایان آسم کمک می‌کند. ویتامین D3 التهاب را کاهش می‌دهد، ویتامین C استرس وارده بر اثر آلرژی را کم می‌کند. ویتامین A به عملکرد مخاط بدن کمک می‌کند، ویتامین B12 مانع از فعالیت باکتری‌‌های حساسیت ‌زا در روده می‌شود. مبتلایان به آسم عموما دچار کمبود منیزیم هستند.

خرید آنلاین  محصولات ناباروری ، زناشویی و کاندوم   از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

منیزیم مانع از اسپاسم ماهیچه‌ها می‌شود. کمبود سلنیوم می‌تواند خطر آسم را به طور قابل توجهی افزایش دهد. کمبود ویتامین B6 در بسیاری از مبتلایان به آسم مشاهده می‌شود، این موضوع به دلیل داروهای مصرفی این افراد است که در جذب ویتامین B6 تداخل ایجاد می‌کند. ویتامین B12 حساسیت مبتلایان به آسم و آلرژی به مواد غذایی را کاهش می‌دهد.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین برای محافظت از دهان و دندان:

کلسیم و ویتامین D برای محاظت از دندان‌ها و پیشگیری از افتادن آنها نقش به سزایی دارد. ویتامین C به منظور حفاظت از لثه و پیشگیری التهاب مصرف می‌شود. ویتامین A و E و همچنین سلنیوم، نیز سلامت لثه‌ها را بهبود می‌بخشند. روی غشا سلولی را متعادل کرده و از رشد پلاک در دهان جلوگیری می‌کند. کمبود روی و ویتامین A در بیماری دهان و دندان زیاد دیده می‌شود.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

مصرف مولتی ویتامین برای دیابت و پیشگیری از آن:

افراد مبتلا به دیابت باید انواع ویتامین گروه B، از جمله فولیک اسید را مصرف کنند. استفاده از ویتامین به طور محسوسی حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. ویتامین D منجر به تنظیم تولید انسولین می‌شود. همچنین افراد مبتلا به دیابت به دلیل افزایش سطح قند خون مشکلاتی در زمینه حفظ سطح طبیعی منیزیم دارند و اگر منیزیم پایین بیاید، مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به عوارض خطرناک دیابت زیاد می‌شود. همچنین زمانی که سطح خون بالا می رود، روی از طریق ادرار دفع می‌شود و از همین رو کمبود روی در افراد دیابتی زیاد دیده می‌شود. روی در تولید انسولین نقش مهمی دارد و زمانی که بدن با کمبود روی مواجه می‌شود، قند خون به صورت غیر قابل کنترل بالا می‌رود و منجر به عوارض دیابت شود.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

تاثیر ویتامین بر سلامت پوست:

ویتامین D یکی از بهترین ویتامین‌ها برای سلامت پوست است. ویتامین D به خصوص بر رنگ پوست تاثیر می‌گذارد. ویتامین C به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و نقشی که در تولید کلاژن دارد، در حفظ سلامت پوست و به تاخیر انداختن علایم پیری موثر است.  مصرف ویتامین C برای ترمیم و پیشگیری از خشکی پوست توصیه می‌شود. 

خرید آنلاین محصولات آرایشی و بهداشتی از داروخانه آنلاین  راسیس دارو با ارسال  فوری به سراسر ایران 

ویتامین C سطوح زبر و برجسته را نرم کرده و به برطرف شدن نقاط قهوه‌‌ای رنگ کمک می‌کند. ویتامین E برای حفظ رطوبت پوست و درمان التهابات پوستی مؤثر است.  ویتامین K به بهبود علایم کشیدگی پوست، زخم‌ها، لکه‌های تیره و بهبود حلقه زیر چشم کمک می‌کند.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

تاثیر ویتامین بر شنوایی:

ویتامین‌های A، C، E، B12، B3 بر سیستم شنوای تاثیر گذار است. این ویتامین‌ها اثرات پیشگیری و درمانی در مشکلات شنوایی ناشی از نویز، وزوز و کاهش شنوایی حسی و عصبی دارد. کمبود ویتامین D احتمال بروز کاهش شنوایی حسی- عصبی و کمبود ویتامین B12 احتمال بروز وزوز مزمن را افزایش می‌دهد. همچنین ویتامین B3 نقش محافظتی در برابر نویز و صداهای بلند دارد.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

تاثیر ویتامین بر احیای حس بویایی:

کاهش حس بویایی اغلب با کمبود روی در بدن ارتباط دارد. کمبود ویتامین A نیز باعث از دست دادن حس بویایی می‌شود. کمبود ویتامین B12 باعث دمیلینه شدن اعصاب و در نهایت بی‌حسی می‌‌شود که از عوارض آن کاهش حس بویایی است.

مصارف مولتی ویتامین ها

مصارف مولتی ویتامین ها

مصرف مولتی ویتامین برای محافظت از چشم:

مصرف ویتامین A, E, C, B6, B9, B12  و روی از پیشرفت دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن جلوگیری می‌کند. ویتامین B1 از ابتلا به آب مروارید پیشگیری می‌کند. برای خشکی چشم مصرف ویتامین‌های A,D و امگا۳ توصیه می‌شود. ویتامین C از چشم‌ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کند.

 مولتی ویتامین را برای این سه مشخصه بررسی کنید:

حداقل ۶۰۰ واحد ویتامین D:

مولتی ویتامین هایی که ۴۰۰ واحد ویتامین D دارند را انتخاب نکنید٬ زیرا شما به مقدار زیادی ویتامین D نیاز دارید٬ تا به ساخت استخوان های محکم، تقویت سیستم ایمنی و تنظیم فشار خون کمک کند. در یک مطالعه مشخص شد که ویتامین D، خطر ابتلا به سرطان سینه را ۵۰% کاهش می دهد.

بخوانید:  چرا خوردن کیوی برای سلامتی مفید است؟

 ۱۸ میلی گرم آهن:

خانم های جوان برای جبران خونی که هر ماه از طریق قاعدگی از دست می دهند، به این مقدار آهن نیاز دارند. با این حال٬ بسیاری از مولتی ویتامین ها، اصلا آهن ندارند٬ زیرا مردان و خانم های مسن تر ممکن است آهن اضافی دریافت کنند.

۴۰۰ میکرو گرم اسید فولیک:

  • کمتر از این مقدار اسید فولیک در روز،برای کمک به جلوگیری از نقایص هنگام تولد کافی نمی باشد.
  • مولتی ویتامین
  • مولتی ویتامین

۵دلیل برای خوردن قرص مولتی ویتامین:

هوس های غذایی را کاهش می دهد:

یک مطالعه جدید در کانادا نشان می دهد٬ که ممکن است یک مولتی ویتامین، در زمانی که رژیم هستید٬ باعث شود که کمتر گرسنه شوید. محققان فکر می کنند که پاسخ طبیعی بدن به کاهش کالری، باعث افزایش اشتها می شود و مولتی ویتامین می تواند با جبران کمبود ویتامین،اشتها را کاهش دهد.

انرژی را حفظ می کند:

بر اساس یک مطالعه در فرانسه، یک مولتی ویتامین خوب از کمبود آهن جلوگیری می کند. کمبود آهن باعث می شود در طول ورزش، احساس خستگی کنید و ممکن است منجر به ریزش مو گردد. از هر ۱۰ زن، یکی دچار کمبود آهن است. افراد گیاهخوار، ورزشکاران استقامتی و هر کسی که دوره پریود سنگینی دارد، بیشتر در معرض کمبود آهن قرار دارد.

از قلبتان محافظت می کند:

مواد تشکیل دهنده مولتی ویتامین، خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. اما مولتی ویتامین جنبه کمکی دارد و نباید جایگزین میوه ها و سبزیجات شود٬ زیرا میوه ها و سبزیجات، حاوی ترکیبات دیگری هستند که با بیماری ها مبارزه می کند.

بخوانید:  انواع گروه های مکمل های آهن را بشناسیم!

مصرف یک مولتی ویتامین ممکن است٬ خطر ابتلا به سرطان سینه ای که در اثر نوشیدن الکل ایجاد می شود٬ را کاهش دهد. در یک مطالعه جدید، خانم هایی که روزانه یک نوشیدنی الکلی و یک مولتی ویتامین مصرف می کرده اند٬ نسبت به آن هایی که قرص مولتی ویتامین نخورده بودند، ریسک ابتلای کمتری داشتند. این مکمل، کمبود ویتامین B ناشی از مصرف الکل را که باعث افزایش رشد تومور می شود، جبران می کند.

یک مطالعه توسط دانشگاه هاروارد نشان می دهد٬ کسانی که از مولتی ویتامین استفاده می کنند، به میزان ۴۱% کمتر دچار ناباروری به علت عدم تخمک گذاری می شوند. به نظر می رسد٬ اسید فولیک و دیگر ویتامین های گروه B باعث افزایش تخمک گذاری سالم می شوند.

ورزشکاران باید مکمل ویتامین B اضافی مصرف کنند:

نادرست است. تحقیقات جدید نشان می دهد که ورزش شدید، نیاز بدن شما به ویتامین های گروه B را افزایش می دهد.ویتامین های گروه B به ترمیم آسیب عضلانی و کاهش سطح هموسیستئین(آمینو اسیدی که خطر بیماری قلبی را در افرادی که بیشتر از ۱۲ ساعت در هفته ورزش می کنند، افزایش می دهد) کمک می کند .اما یک مکمل ویتامینB .جداگانه مصرف نکنید. دکتر ملیندا مانور، دارای مدرک RD و استاد تغذیه علوم ورزشی دردانشگاه ایالتی اورگان می گوید: فقط مطمئن شوید که مولتی ویتامین تان دارای حداقل ۱۰۰ درصد از ارزش روزانه(DV) برای ریبوفلاوین،B6،B12 و اسید فولیک باشد.

ورزش کردن شما را در معرض کمبود ویتامین D قرار می دهد؟

درست است. بیش از نیمی از خانم ها،ویتامین D کافی دریافت نمی کنند. یک بررسی از دانشگاه وایومینگ در لارامی می گوید که ورزشکاران به احتمال بسیار بیشتری٬ دچار کمبود ویتامین D می شوند. محققان فکر می کنند که آن ها بیشتر از خانم های معمولی از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند (اشعه های UV،منبع مهمی از ویتامین D می باشند). ویتامین D پایین، ممکن است بر عملکرد عضلانی و سلامت استخوان تاثیر بگذارد (ویتامین D برای جذب کلسیم بمنظور حفاظت از استخوانها در طول ورزش های پر برخورد،ضروری است). همه خانم ها باید روزانه حداقل ۱۰۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنند. خانم های فعال تا ۲۰۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارند. در هنگام انتخاب یک مکمل ویتامین D، مقدار ویتامین D دریافتی از طریق مولتی ویتامین و مکمل کلسیم تان را نیز مد نظر داشته باشید.

بخوانید:  مصرف مولتی ویتامین مینرال مردان

همه شکلات های انرژی زای مختلف، یک کار انجام می دهند:

نادرست است. بسیاری از شکلات های انرژی زا٬ حاوی پروتئین و چربی بالایی هستند که ممکن است معده شما را ناراحت کند. شما به شکلاتی نیاز دارید که حاوی کربوهیدرات هایی با قابلیت هضم بالا باشد٬ که به سرعت به گلوکز(سوخت عضلات است) تبدیل شوند.در هر ساعت ۳۰ تا ۶۰ گرم کربوهیدرات بخورید٬ تا به راحتی به ورزشتان ادامه دهید. بعد از ورزش، شکلاتی با ۶ تا ۱۰ گرم پروتئین، به ترمیم فیبرهای عضلانی پاره شده کمک خواهد کرد. شکلات های خوب٬ حاوی سدیم و پتاسیم هستند٬ تا نکمی را که از طریق تعریق از دست داده اید، جایگزین کنند٬ اما نسبت به مولتی ویتامین که مصرف می کنید، ویتامین زیادی ندارند.

پاسخ به مهم ترین سوالات شما در مورد مکمل های غذایی:

چرا به کلسیم اضافی نیاز دارم؟

مولتی ویتامین ها، مقدار کلسیم توصیه شده (۱۰۰۰ میلی گرم) را ندارند٬ زیرا این قرص ها، بیش از حد بزرگ می شوند و بلعیدنشان دشوار است (این ماده معدنی، مولکول های بزرگی دارد). برای دریافت کلسیم مورد نیاز، یک مکمل جداگانه که ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم کلسیم و همچنین ۱۰۰ تا ۲۰۰ واحد ویتامین D برای کمک به جذب دارد، مصرف کنید.فقط چند قرص کلسیم را به طور همزمان با هم یا با مولتی ویتامین ها، نخورید .زیرا بدن شما فقط می تواند کلسیم را در دوزهای کوچک جذب کند.

چرا مولتی ویتامین،ادرار من را به رنگ زرد روشن در می آورد؟

داون می گوید: برخلاف باور رایج، به این معنا نیست که مواد مغذی، همراه ادرار خارج می شوند٬ بلکه نشانه این است که بدن شما در حال متابولیزه کردن ویتامین B موجود در مولتی ویتامین و خارج کردن مواد زائد است.

اگر غلات غنی شده نیزمصرف کنم٬ آیا ممکن است با مصرف مولتی ویتامین دچار اور دوز شوم؟

بله.ممکن است٬ اسید فولیک بیش از حد به بدنتان برسانید. بنابراین فقط مولتی ویتامین روزانه مصرف کنید و غلات غنی شده نخورید٬ یا مولتی ویتامین را یک روز در میان بخورید. (نکته:برای این که به یاد داشته باشید که کدام روز باید مولتی ویتامین بخورید، آن را در تقویمتان علامت بزنید).

آیا ویتامین ها تاریخ انقضا دارند؟

بله.هنگام خرید مطمئن شوید که حداقل یک سال به تاریخ انقضای دارو، باقی مانده باشد. وقتی بطری دارو را به خانه آوردید، آن را در یک مکان خنک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

آیا مهم است که چه زمانی مولتی ویتامین بخورم؟

بله. بهتر است آن را بعد از یک وعده غذایی بخورید. زیرا غذای موجود در معده شما، جذب مواد مغذی توسط بدنتان را افزایش می دهد.

مصارف مولتی ویتامین ها