Notice: تابع register_sidebar به طورنادرست فراخوانی شد. هیچ id در آرگومان‌های آرایه برای نوار کناری "Moghayese" تنظیم نشده است. پیش‌فرض به "sidebar-4" شد. id را به‌صورت دستی به "sidebar-4" تنظیم نمایید تا این اخطار خاموش شود و محتوای فعلی نوار کناری حفظ شود. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 افزوده شده است.) in /home/rasisdar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5831

Notice: تابع register_sidebar به طورنادرست فراخوانی شد. هیچ id در آرگومان‌های آرایه برای نوار کناری "single" تنظیم نشده است. پیش‌فرض به "sidebar-5" شد. id را به‌صورت دستی به "sidebar-5" تنظیم نمایید تا این اخطار خاموش شود و محتوای فعلی نوار کناری حفظ شود. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 4.2.0 افزوده شده است.) in /home/rasisdar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5831
» علل شایع بی اختیاری ادرار + راه های تشخیص

علل شایع بی اختیاری ادرار + راه های تشخیص

مجله اینترنتی راسیس دارو

در این مقاله می خواهیم مطالبی در مورد انواع بی اختیاری ادرار و راه های تشخیصی آن را خدمتتان ارائه دهیم که شما را شگفت زده می کند. پس با راسیس دارو همراه باشید!

انوع مختلف بی اختیاری ادرار در هر یک از افراد باعث بروز نشانه های خاصی می شود.

شمار بسیاری از زنان پس از گذشت مدتی، دچار عارضه بی اختیاری ادرار می شوند که امکان دارد به علل مختلفی ایجاد شده باشد.

حتی حین دویدن یا پس از سرفه کردن نیز ممکن است حس ریزش ادرار در فرد ایجاد شود.

به علاوه عده دیگری از افراد ممکن است حس کنند که در در کوتاه ترین زمان ممکن می بایستی به دستشویی بروند، زیرا امکان دارد در مکان نامناسب مجبور به تخلیه ادرار گردند.

یکی از اصلی ترین علل این بی اختیاری ادرار در زنان زایمان مکرر می باشد.

در صورتی که فرد حین خندیدن، سرفه کردن، بلند کردن اجسام سنگین و عطسه کردن، ناگهان یک قطره ادرار از شما خارج شود، نشان ‌دهنده این است که شما به علت فشار، دچار بی اختیاری ادرار شده اید. این موضوع جزو شایع‌ترین موارد در میان دختران در سنین جوانی است. 

از علل دیگر ایجاد این عارضه که هم در آقایان و هم در خانم ها ممکن است مشاهده گردد، وجود آسیب‌های دستگاه عصبی، نقایص‌ مادرزادی، سکته مغزی، ام اس و اختلالات جسمی به علت بالا رفتن سن می باشند.

 

نوع دیگر بی اختیاری که ممکن است فرد تجربه کند، از نوع تحریک پذیر است که معمولا به این صورت است که فرد به صورت ناگهانی نیاز فوری به دفع ادرار دارد و به علت عدم وجود سرویس بهداشتی به ناچار در لباس خود مجبور به ادرار می شود.

همچنین ممکن است فرد دچار اسپاسم و یا گرفتگی عضلات مثانه شده باشد که علت آن تخریب عصب یا عضلات می باشد که این موارد منجر به فعالیت زیاد مثانه می گردد که یکی دیگر از انواع بی اختیاری ادرار می باشد. البته بسیاری از موارد وجود دارد که فرد قبل از رسیدن به سرویس بهداشتی توانسته است که دفع ادرار را کنترل کند.

کمبود اعتماد به نفس و افسردگی شدید در زنان از عواملی هستند که زمینه ساز ایجاد بی اختیاری ادرار می گردند.

بی اختیاری ادراری دراثر فشار به چه دلیلی ایجاد می شود؟

زمانی که عضلات و بافت‌های نگه دارنده مثانه دچار ضعف می گردند، بی اختیاری ادرار در اثر فشار ایجاد می شود. علل گوناگونی که برای از دست دادن قدرت این ماهیچه‌ها وجود دارد شامل اضافه وزن، آسیب های ورزشی، بارداری چندقلوزایی زنان و زایمان طبیعی وجود دارد. 

زمانی که فشار بسیاری به مثانه وارد گردد ولی دریچه مثانه کماکان باز باشد، ریزش ادرار رخ خواهد داد.

عوامل ایجاد کننده فشار همانند سرفه یا خنده می‌توانند زمینه ساز ریزش ادرار گردند.

 

مجله اینترنتی راسیس دارو

مجله اینترنتی راسیس دارو

 

نقش برخی از داروها در بی اختیاری ادرار:

مصرف برخی از انواع دارو‌های فشار خون که توسط گروهی از زنان مورد استفاده قرار می گیرد، سبب شل شدن عضلات مثانه و در نتیجه بی اختیاری ادرار در اثر فشار می گردد.

دارو‌های ضد افسردگی مختلف امکان دارد تاثیرات متفاوتی در روند بی اختیاری ادراری داشته باشند. برخی از آنها سبب بهبود بی اختیاری ادرار می گردند، در صورتی که گروه دیگری از این داروها، موجب افزایش شدت بیماری می شوند.

داروهای دیورتیک‌ که به داروهای ادرارآور نیز شناخته می شوند سبب افزایش شدت انواع بی اختیاری‌ ادراری می شوند.

تشخیص بی اختیاری ادراری :

هنگامی که فردی که دچار بی اختیاری ادراری شده است به پزشک مراجعه می کند، پزشک ابتدا علائم و سابقه پزشکی بیمار را مورد بررسی می‌دهد.

پزشک بر اساس الگوی تخلیه مثانه و ترشح ادرار، قادر خواهد بود، نوع بی اختیاری ادرار را تشخیص دهد.

علائمی که بیماران معمولا در هنگام مراجعه به پزشکشان بیان می کنند شامل موارد زیر می باشد:

 • نوع ناراحتی و تحمل فشار
 • سابقه انجام جراحی
 • بیماری زمینه ای در صورت وجود
 • میزان مصرف مایعات
 • سابقه مصرف داروها  

چه مواردی در معاینه بیمار اهمیت دارند؟

پزشک هنگام معاینه علائم ابتلا همچون انسداد‌های روده و یا تومور‌های ناحیه لگن را مورد بررسی قرار می دهد و با اندازه گیری ظرفیت مثانه و ادرار باقیمانده، نقص عملکرد عضله‌های مثانه را تشخیص می دهد.

درمان بی اختیاری ادرار:

پزشک معالج پس از اینکه روند عملکرد مثانه را مورد بررسی قرار داد و توانست نوع آن را تشخیص بدهد، به بیمار توصیه می‌کند که مثانه را در فواصل زمانی منظم تخلیه کند. این نوع تخلیه مثانع دارای زمان بندی مشخص می باشد. پس از گذشت مدتی که این تمرین انجام گردد عضلات نگه دارنده ادرار قوی شده که در نتیجه آن، مدت زمان فواصل بین دفعات تخلیه طولانی تر می گردد.

 

این مطالب را هم از دست ندهید:

 

دلایل کج ادراری کودکان

 

۱۰ علت بی اشتهایی در افراد مسن و سالمند

نویسنده
Notice: Undefined variable: cause_id in /home/rasisdar/public_html/wp-content/themes/rasisdaroo/single.php on line 28
دکتر امیر ابراهیم افتخاری

Deprecated: تابع WP_Query از نگارش 3.1.0 از رده خارج شده! caller_get_posts تاریخ‌گذشته است. به جای آن از ignore_sticky_posts استفاده نمایید. in /home/rasisdar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
مطالب مرتبط

 • Notice: Undefined variable: post in /home/rasisdar/public_html/wp-content/themes/rasisdaroo/functions.php on line 64

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/rasisdar/public_html/wp-content/themes/rasisdaroo/functions.php on line 64

  We’re seeing a major shift in forces. Crypto is taking over the current financial scene and how. And coming in as a one-stop solution for all things crypto, the CryptoMiners have landed in ...


  Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_field() in /home/rasisdar/public_html/wp-content/themes/rasisdaroo/single.php:72 Stack trace: #0 /home/rasisdar/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include() #1 /home/rasisdar/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/rasisdar/...') #2 /home/rasisdar/public_html/index.php(248): require('/home/rasisdar/...') #3 {main} thrown in /home/rasisdar/public_html/wp-content/themes/rasisdaroo/single.php on line 72